איכות חייו של הכלב הקשיש

חייו של הכלב הקשיש – האם הם יכולים להיות טובים?

מאמר של יניב אסם, מנהל כלביית אפיקים ומגדל כלבים

הכלב הקשיש לא חייב לסיים חייו בגיל 7. כלבים יכולים לחיות טוב עד גיל 15. נתונים שנאספו בכלביית אפיקים מראים, כי יותר ויותר כלבים ממשיכים לחיות באיכות חיים טובה גם בגיל הזקנה, כל עוד מקפידים על מספר עקרונות חשובים.

הבדלי גיל

מהו כלב קשיש? כהשוואה ניתן למדוד את שנתו הראשונה של הכלב כ – 14 שנות אדם, ומהשנה השניה ניתן לקבוע באופן כי כל שנה שווה 6 שנים. ולכן כלב שמגיע לגיל 10 הוא כאדם בן 74 כלב שמגיע לגיל 15 הוא כבר זקן כמו אדם בן כ – 104. מספר רב של כלבים מגיעים לגיל זה במצב טוב. ההשוואה לאדם הינה כהמחשה ולא מדויקת.

התקשורת עם הכלב הקשיש

חשוב לדעת כי כלב זקן זקוק לתשומת לב כמעט כמו כלב צעיר ורוצה לקבל חום ואהבה לא פחות ממנו. חשוב להמשיך ולאפשר לו קשר עם בני הבית למרות גילו המופלג והרגליו הקבועים.

כלב זקן לעיתים רבות לוקה בשמיעתו ולכן יש להקפיד לאלפו ולהוסיף תנועות ידיים כבר מגיל תשע. למרות שיכולת הלימוד שלו פחותה, ניתן ללמד את הכלב דברים חדשים במיוחד אם בכל חייו הוא היה לצדו של אדם קבוע, ואז הבנתו שקולה לזו של ילד בן שלוש.

פעילות יומיומית ותזונה 

כלבים זקנים זקוקים לתנועה יומית קבועה ולמזון שייטיב עמם (למאמר על תזונת הכלב הקשיש). הם זקוקים לטיפולי מניעה ממש כמו צעירים, כגון תכשירים מונעי קרציות ופרעושים, תילוע וחיסונים.

תרופות טבעיות מועילות לכלב הבוגר, במיוחד חומרים כגלוקוזמין כונדריטין ו – MSM יכולים להפוך כלב צולע לכלב פעיל. הניסיון הרב שנצבר באפיקים בשנים האחרונות, מבהיר כי חיי הכלב הזקן לא חייבים להיות כה קשים ונתינת המוצרים תומכי הבריאות הם בהחלט שיפור משמעותי באיכות חייו.

מי מאתנו לא היה רוצה את הכלב שלו לעוד חמש שנים?

דווקא שהוא כזה מושלם פתאום הוא חייב ללכת. אני בטוח שבידינו האפשרות להאריך את חייו של בכיר ידידנו וליהנות מחברתו עוד כשלוש שנים מעבר למה שחשבנו.

ניתן ומומלץ להתקשר לכלביה לקבל מידע על מנת ליהנות מהכלב ולאפשר לו ליהנות ולחיות מספר רב של שנים במחיצתנו באיכות חיים מרבית.

הכותב מנהל בית הגידול באפיקים וברשותו לפחות 5 כלבים מעל גיל 13 במצב מצוין.

יניב אסם

השארת תגובה