בחירת גור כלב

איך נבחר גור כלבים להביא לבית?

כשמחליטים לקחת כלב חדש הביתה חשוב לזכור שאותו הכלב עומד לבלות איתנו ב 10-15 שנים הבאות, חשוב לא להתפתות לקחת כלב ברגע אחד של חולשה, יש לקחת בחשבון שההחלטה היא חשובה כשמדובר בבן משפחה חדש.

יש לקחת בחשבון מספר גורמים שיסיעו לנו בבחירת הכלב המתאים ביותר: מה יהיה גיל הכלב, סוגו (גזע) ומינו (זכר\נקבה).

גיל הכלב

סביר להניח שגור חדש שמגיע הביתה יתרגל אלינו מהר יותר מכלב בוגר, הוא ילמד לחיות לפי מה שנכתיב לו אנחנו בלי שהגיע עם דפוסי התנהגות שהתקבלו במקום אחר או אצל בעלים קודמים. עם זאת, גור חדש דורש תשומת לב רבה בהתחלה, ממש כמו תינוק בשנותיו הראשונות כשהוא תלוי בנו לגמרי: צריך להאכיל את הגור שלש פעמים, להוריד אותו לטייל כל 4 שעות, לקחת אותו לווטרינר, לדאוג לחיסונים, לנקות אחריו, לחנך אותו ובכלל יש להשקיע בו זמן בהתייחסות ובמשחק בדרך בה משחקים עם ילד קטן.

חשוב לזכור שגם גור הופך בסופו של דבר לכלב בוגר, לכן אין להתפתות לקחת גור בגלל שהוא מתוק או בעל מבט מתחנן, גור בבית עשוי להיות מעמסה בהתחלה.

בכלב בוגר יש יתרון כי לרב הוא יהיה מחונך לצרכים, מחוסן ובריא, יש להוריד אותו 3 או 4 פעמים ביום, להאכיל אותו פעם אחת בלבד, מה שמקל על כל הטיפול בו.

כלב בוגר לרוב יהיה מחונך לצרכים

יש בכל יתרונות וחסרונות, כמובן שהעובדה שהוא לא עושה צרכים בבית תעזור לנו אבל מצד שני יתכן שבעליו הקודמים השרישו בו הרגלים מסוימים שלאו דווקא יתאימו לנו: שינה על מיטות, קפיצות שימחה כשחוזרים הביתה וכ"ו. הרגלים שלילים כאלו ניתן לרוב לשנות אולם יש צורך באילוף והשקעה רבה.

גזע הכלב

לפני שנסקור גזעי כלבים נבדוק מה ההבדל המהותי בין גזעי כלבים שונים הכלב, בתהליך האבולוציוני שלו עוצבו קבוצות כלבים שונות כאשר כל קבוצה מסתמנת לפי יעוד הכלבים שבה, כך למשל יש קבוצת כלבי ציד, קבוצת כלבי צאן (שמתחלקת לרעיית עדרים ושמירה על עדרים), כלבים זעירים (ששימשו בעיקר לליווי ושעשועים) וישנן עוד קבוצות.

כלב הבית של היום הוא תוצר ישיר של כלבי העבודה השונים. למעשה, הגולדן רטריבר שמשמש אותנו ככלב בית נפלא הוא אותו כלב שמשמש גם היום להחזרת ציד מהמים באירופה ואמריקה.

לכל קבוצת כלבים שפותחה למטרות מסוימות ישנם מספר מאפיינים. כך למשל כלבי ציד הם ספורטיביים ואוהבים להשתולל בעוד כלבים זעירים הם עדינים ולא בנויים למאמץ רב.

כדי למצוא את הכלב שמתאים לנו ביותר נבדוק מה הדרישות הבסיסיות שאנחנו מחפשים בכלב:

  • האם הכלב צריך להיות כלב שמירה או חבר משפחה שצריך לשחק עם הילדים?
  • האם הוא עומד לחיות בבית או בחוץ (בחצר) ומה גודל השטח שיהיה שלו?
  • האם אתם מעדיפים טיפוס כלב מסוים או אורך פרווה ספציפי?

לאחר שנגדיר את הכלב שאנחנו מחפשים, החל מאופיו, דרך ייעודו ועד צורתו החיצונית נתייעץ עם מגדל כלבים שימליץ לנו על כלב העונה לדרישותינו.

מין הכלב

אצל בעלי חיים רבים, וכלבים ביניהם, יש מספר הבדלים מהותיים בין זכרים ונקבות. הכלבה הנקבה מתייחמת כפעמים בשנה (החל מגיל חצי שנה) למשך 21 יום בכל פעם (שלושה שבועות), בתקופה זו יש לשמור מפני זכרים שינסו להרביע אותה, לעתים קרובות משתינים זכרים בפתח הבית או קרוב לאזור בו נמצאת הכלבה כדי להביע שליטה על אזור זה.

לזכר אין את תקופת ייחום, אולם עליו ניתן לומר כי הוא נמצא במצב "פעיל מינית" כל השנה, הכוונה היא שזכר יחפש תמיד נקבה מיוחמת ויעדיף אותה לרוב על פני חברה אחרת, כולל בעליו.
נקודה נוספת שחשוב לזכור היא שכלבים הם חיות חברתיות שבמקור חיו בלהקות והזכרים התחרו על המעמדות השונים בלהקה. גם כלב הבית שלנו מתחרה על מעמדו כשליט הלהקה ומפגש בין שני זכרים דומיננטיים עשוי להיגמר בקרב.

זכרים נראים בד"כ טוב יותר מבחינה חיצונית, הם גדולים ומרשימים יותר, ובגזעים בעלי שער ארוך מתהדרים לרוב הזכרים בפרווה מלאה ויפה יותר, אולם חוזקם וגודלם עשוי להקשות לעתים במיוחד כאשר מדובר במשפחות עם ילדים.

שני המינים יהיו כלבים נהדרים, בעלי אופי טוב, אוהבים וצייתניים במידה ויגודלו בצורה נכונה ויקבלו חינוך טוב.

השארת תגובה