מניעת טפילים על עור הכלב

והפעם, תזכורת לגבי ידידיו הפחות רצויים של הכלב – הפרעושים והקרציות…

כשחם מאוד ולח, כל הטפילים חוגגים, ורק מחפשים הדמנות לטפס על החבר הפרוותי שלנו. בעוד שנוכחותם של הטפילים אינה מסוכנת בדרך כלל, יש עדיין להקפיד על כללי זהירות, שישמרו על בריאות הכלב ובני המשפחה.

ראשית – אבחון:

כדי לאתר בעיה של טפילים נבדוק:

קרציות נמצאות באזור האוזניים, כפות הרגליים, גב הכלב. ניתן לחוש אותם על ידי בדיקת הפרווה. הן אינן מעוררות גירוד אצל הכלב. מצאתם קרצייה? הוציאו אותה בסיבוב בתנועה איטית (כדי למנוע זיהום) וחטאו את המקום עם חומר אלכוהולי. את הקרצייה, יש לשרוף או לשים בבקבוק עם בנזין או נפט. לא לזרוק אותה החוצה – הן מתרבות במהירות הבזק.

פרעושים גורמים לגירוד אצל הכלב. ניתן לזהותם על ידי היפוך מהיר של הכלב המתגרד על גבו, ומבט מהיר לביטנו, שהינה דלילת שיער. כך ניתן לראות פרעושים טוב יותר. בפרווה בהירה ניתן גם לראות עקבות צואה של הפרעושים, בנקודות שחורות על גבי עור הכלב, באזור הגב והבטן.

הדרך הטובה להתמודד עם הטפילים היא מראש לא לבוא איתם במגע…לכן, "הטיפול המונע" הוא העיקרון המנחה:

קרציות 

ניתן למנוע עם קולר נגד קרציות (אנו ממליצים על הקולר היקר יותר – Kilticks) שיתרונו בכך שהוא משחרר חומר איטי על הכלב, ואינו טראומטי כמו הטבלה באמבטיה עם חומר מחטא. החסרון שלו הוא בכך שהוא מתקלקל במגע עם מים, וכן, שגורים וכלבים אחרים נוטים ללעוס אותו, ולכן צריך לשמור שלא יקרע. יש להקפיד לשטוף ידיים לאחר מגע עם הכלב – לפני האוכל.

פרעושים

הטיפול המונע היעיל הוא בשימוש בחומר מיקרו קפסולרי בשם פרונטליין, שחודר לדם של הכלב ולמעשה מפרק את שרשרת ההתרבות של הפרעוש. לכלבים עם פרווה קצרה (בוקסר, לברדור) נשתמש בתרסיס, ולכלבים עם פרווה ארוכה – באמפולות.  

לגבי הוראות שימוש מדוייקות (בהתאם לגיל הכלב, משקלו ) יש לעיין בעלון לצרכן המצורף לתכשיר.

לא עזר? נעקצתם על ידי קרצייה? – לא לדאוג….

במידה ונעקצתם על ידי קרצייה, בסך הכל צריך להוציא אותה בעדינות (ניתן להשתמש באלכוהול), ולחטא את המקום היטב. במידה וישנם שינויים בריאותיים לאחר העקיצה, יש להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם. לגבי פרעושים – עקיצתם אינה מסוכנת לאדם.

הברשה 

חשוב מאוד לא לשכוח – הברשת הכלב, לעיתים קרובות (אפילו פעם ביום!!), מסייעת לשמור על בריאות הפרווה, אווריריות העור, מסלקת טפילים ומונעת מחלות. 

מעבר לכך, זו הזדמנות להעיף מבט מקרוב על הפרווה של הכלב שלנו ולזהות כל בעייה שמתעוררת. והכי חשוב – הכלב שלכם יוקיר לכם תודה על כך, כל הברשה מראה לו שהוא חשוב לכם, ואהוב, ולכן גם יחזיר הרבה אהבה חזרה.

קיץ בריא לכולנו!!!

צוות כלביית אפיקים

(אין ההמלצות באתר מהוות תחליף לבדיקה אצל רופא וטרינר בכל בעייה רפואית של הכלב)

השארת תגובה